Jdi na obsah Jdi na menu
 


Památky

 STARÉ MĚSTO DUBROVNÍK

Hradby starého Dubrovníka ukrývají dokonale zachovalý komplex budov jak církevních, tak i světských,veřejných i privátních, ze všech historických období města - počínaje samotným založením v 7.století. Zvlášť připomenuty by asi měli být hlavně kostel Svatého Vlaha, Katedrála, Princův palác, tři velké kláštery, hlavní ulice,stará budova celnice a v neposlední řadě také Radnice. Republika Dubrovník byla centrem samostatného politického a teritoriálního celku, jehož obyvatelé byli velmi hrdí na svou kulturu,obchodní úspěchy a především na nezávislost a svobodu, kterou si dokázali udržet přes mnoho bouřlivých století.

DIOKLETIÁNŮV PALÁC VE SPLITU

Římský vládce Diokletián prožil poslední léta svého života v obrovském paláci, který dal vystavět v Aspalthosu (v Dalmácii) poblíž místa, kde se sám narodil. Během staletí se originální architektura paláce několikrát pozměnila, ale obyvatelé města zvaného Spalata ,později již Split, byli schopni udržet základní strukturu paláce co nejméně poničenou i přesto, že se střídaly nadvlády říše Byzantské, Benátské a nakonec i Rakouska-Uherska. Palácové sloupořadí, Diokletiánovo museum, Jupiterův chrám, kolonády na ulicích, rané chorvatské kostely, románské domy, brána Andriji Buvina, a architektonické práce Juraje Dalmatinace,to vše zůstalo zachováno v dobrém stavu.

NÁRODNÍ PARK PLITVICKÁ JEZERA

Řeka Korana vytváří řetěz okolo dvaceti průzračných a smaragdově zelených jezírek a tůní, které jsou stupňovitě uspořádány a občas přerušeny dolomitovými útesy, jež se vytvořily postupnou sedimentací minerálů. Řeka protéká z jezera do jezera přes mnohé vodopády a vytváří tak majestátní architekturu přírody v pohybu. Jezera jsou obklopena bujnými lesy, kde se střídá buk s borovicí a jedlí a je možno spatřit několik obyvatel lesa,jako je například medvěd, vlk a vzácné ptáky tetřeva a výra dlouhouchého.

plitvicka-jezera.jpg

 
 

 

Poslední fotografie


Návštěvní knihaArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 31004
Měsíc: 156
Den: 10