Jdi na obsah Jdi na menu
 


Základní info

 Základní informace o Chorvatsku

Rozloha Chorvatska je 56.538 km2
Obyvatel má Chorvatsko 4,6 milionu, tedy méně než má ČR. V hlavním městě Záhřebu ale žije něco přes milion obyvatel - tedy asi jako v Praze. Chorvatskou měnou je KUNA (HRK), ta má ještě 100 lip. V současnosti se rovná jedna kuna necelým čtyřem korunám. K výměně peněz je možné využít četných směnáren nebo bank. Některé hotely mají také své vlastní směnárny. K platbám je nejlepší používat platební karty. Chorvatsko zatím bohužel není členem EU jako Rakousko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. Vízum ale pro cestu do Chorvatska nepotřebujete. Vystačíte si s občankou nebo pasem.

Zahraniční měny můžete do Chorvatska dovážet a vyvážet libovolně, domácí měnu pouze do výše 15 000 kun. Cennější profesní a technické vybavení přihlaste na hranici. DPH vám bude vráceno za zboží, které v Chorvatsku koupíte a bude mít hodnotu vyšší než 500 kun. Potřebujete také potvrzení na formuláři Tax-cheque při odjezdu ze země.

Ceny
Ceny v Chorvatsku jsou vyšší než v ČR, a to zhruba o 30-50 %. Jako všude, vyplatí se nakupovat v menších obchodech mimo turistická centra. Naopak pití jako minerálky, sycené nápoje a pivo se nevyplatí dovážet z ČR, protože ceny jsou v Chorvatsku podobné. Ovšem nezapomeňte, že jste na dovolené a taky si trochu užijte místních potravin a restaurací.

V restauracích najdete jako v Česku různé ceny, vyplatí se proto několik restaurací obejít a podívat se na menu. Častou nabídkou jsou logicky v tomto přímořském státě ryby, chorvaté umí výborně třeba ryby na roštu. Taková ryba by i s přílohou měla stát přibližně 150 Kč. Dále si můžete dát pizzu, ta přijde na 80-150 Kč. Mezi speciality patří různá mořská havěť jako chobotnice, mušle nebo olihně. 

Ceny se samozřejmě různí podle místa. V turistických letoviscích jsou pochopitelně vyšší než v malých vnitrozemských městech a vesnicích. Pokud chcete mít informace o cenách dopředu, stačí si najít internetové stránky restaurací v místě vašeho pobytu. Mnoho jich již má na stránkách uvedeno kompletní menu včetně všech cen.

Některé ceny potravin a pohonných hmot v Chorvatsku
(tyto ceny jsou pouze orientační)

Večeře v běžné chorvatské restauraci by se měla vejít do 200 Kč za osobu
Pizza 150 Kč
Pivo v restauraci 50 Kč
Pivo - lahvové 25 Kč
Chleba v obchodě 30 Kč
Salám 150 Kč za 1 kg
Benzín 35 Kč ale ceny se tak jako na celém evropském trhu často mění

Ubytování v Chorvatsku
Ubytovat se můžete v hotelích nebo v soukromí, ale také na lodi nebo třeba na majáku.

Jelikož se ubytováním zabývá snad každý chorvat bydlící u moře, není problém najít si nějaké bydlení i na poslední chvíli. U pláží a v turistických střediscích jsou spousty možností, kde se ubytovat. Ubytování se značí jako Apartmani. Nejvyšší ceny jsou samozřejmě v sezóně, tedy v měsících červen, červenec, srpen. Velké hotely u pláže mívají většinou kapacity vyhrazeny pro nasmlouvané pobyty cestovních kanceláří. Pokud budou mít volno, očekávejte vyšší cenu. Pokud chcete ušetřit, najděte si nějaké ubytování v soukromí. Ceny jsou velmi nízké, ale zase to většinou budete mít větší kus cesty na pláž a nečekejte žádný velký luxus a mnoho služeb jako v hotelu. Pokud chcete mít vše bez starostí, objednejte si prostě zájezd u cestovky.

Kempování ve volné přírodě je v Chorvatsku zakázáno a je proto třeba najít si nějaký kemp a ubytovat se tam. V Chorvatsku ale najdete dost oficiálních kempů, kde se můžete ubytovat a hlavně za dobré ceny včetně hygienického zázemí. V opačném případě vám můžou hrozit vysoké pokuty.

 
 

 

Poslední fotografie


Návštěvní knihaArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 30999
Měsíc: 151
Den: 5